23 Ocak 2012 Pazartesi

DEUTSCH DRAHTHAAR Av Köpegi

Deutch Drahthaar Av Köpeği Irk Kökeni : Almanya

Deutch Drahthaar Av Köpeği Kullanım Amacı: Kontinental bir ırktır. Merada, ormanda ve suda, atış öncesi kuşu bulmak, atış sonrası da vurulan kuşu aport etmek amacıyla kullanılır.


Deutch Drahthaar Av Köpeği Tarihsel Gelişim: Deutsch Drahthaar sert-uzun tüylü bir av köpeğidir ve ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında Griffon Korthals cinsinden türetilmişlerdir. Özellikle Hegewald (Sigismund Freiherr von Zedlitz and Neukirch)’ın iddialı ve faydalı bir Deutsch Drahthaar cinsi oluşturma çabaları ile üretimine başlanmıştır. Avda çalışma performanslarına ve yetiştirilme tarzına göre en iyi uzun tüylü kopek ırkları (Pudelpointer, Griffon Korthals, German Broken Coated Pointing Dog) ve Deutsch Kurzhaar kullanılarak başarılı sonuçlar alınmıştır. Dolayısı ile su performansı ile her türlü arazi şartlarındaki avlanma yetenekleri, bu sayede geliştirilmiştir. Bu özellikleri sayesinde birkaç on yıl içinde Deutsch Drahthaarlar Almanya’da ve dünyanın pek çok ülkesinde en çok aranan ve kolay eğitilen bir av köpeği olmuşlardır.

Deutch Drahthaar Av Köpeği Genel Görünüm: Asil bir görünüme sahip, tüm vücudu saran sert ve sık tüyler, enerji dolu görünümü olan bir av köpeğidir. Hareketleri güçlü, kendinden emin, uyumlu ve akıcıdır.

Deutch Drahthaar Av Köpeği Fizyolojik Özellikleri : Deutch Drahthaar'ın vücut uzunluğu ile omuz yüksekliği eşit olmalıdır. Vücut uzunluğu, omuz yüksekliğinden en fazla 3 cm fazla olabilir.

Deutch Drahthaar Davranış Biçimi: Sağlam, dayanıklı, dengeli, kendini kontrol edebilen, oyun oynamayı seven, silah sesine aşırı reaksiyon göstermeyen ve ağırbaşlı bir yapısı vardır.

Deutch Drahthaar Baş ve Kafatası Özellikleri : Baş oranları köpeğin yaşı ve cinsiyetine bağlı olarak değişebilir. Yüz ve baş hatları belirgindir. Kafatası düz, hafifçe yuvarlanmış, orta büyüklükte, kaş sınırları belirgin. Burun delikleri geniş. Uzun kuvvetli ve derin somağı vardır.

0 yorum:

Yorum Gönder